Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Μάντρα Κοκκινιάς

Μαθητές του Γενικού Λυκείου Καμινίων επισκέφθηκαν στις 25 Οκτωβρίου 2022 τη Μάντρα Κοκκινιάς και τον εκεί μουσειακό χώρο, στα πλαίσια των επετειακών εκδηλώσεων Μνήμης για την εθνική μας γιορτή. Η εμπεριστατωμένη παρουσίαση των γεγονότων από την κυρία Ειρήνη Ρηνιώτη αναβίωσε τα μελανά αλλά και τα φωτεινά σημεία της περιόδου και ξετύλιξε στιγμιότυπα από τα γεγονότα που συνέβαλαν στην απελευθέρωση του λαού μας. Μέσα από τα λόγια της, οι μαρτυρίες της εποχής από τους απλούς ανθρώπους πήραν σάρκα και οστά, ενώ οι ηρωικές φιγούρες όπως αυτή της Διαμάντως Κουμπάκη έδωσαν το κίνητρο στους μαθητές για τις δικές τους μικρές υπερβάσεις. “Ως ένοικοι μιας τριώροφης οικοδομής κάντε τη σκέψη πού θα τοποθετούσατε τον εαυτό σας σε περίπτωση που υπήρχε μια απειλή. Στο χέρι σας είναι να επιλέξετε αν θα μεταβείτε στον πρώτο όροφο ή θα κατεβείτε στο υπόγειο, υποβιβάζοντας τον εαυτό σας”. Για να ολοκληρώσει την παρουσίασή της ,με τη φράση του Σαρτρ που αφορά τη σύνδεση των επιλογών μας με την ανθρώπινη υπόσταση, ως βασικών συστατικών της ουσίας Ζωής μας.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο της εκτέλεσης των αντιστασιακών, που έγινε στις 17 Αυγούστου 1944, στο χώρο του ταπητουργείου καθώς και στην πλατεία της Οσίας Ξένης, όπου μετά το μπλόκο οι Ναζί και οι ταγματασφαλίτες συγκέντρωσαν τους Κοκκινιώτες βασανίζοντας τους, μέχρι την επιλογή αυτών που τελικά εκτελέστηκαν.