Εθνική επέτειος 28ης Οκτώβρη 1940

Με ταπεινότητα και σεμνότητα γιορτάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η εθνική μας επέτειος.

“Ένας κόσμος βίαιος, απάνθρωπος και υποταγμένος θα ήταν ένας κόσμος απίστευτα σκληρός και άδικος στον οποίο θα επικρατούσε ο νόμος της ζούγκλας και το δίκαιο του ισχυρότερου…”

Αυτά και άλλα πολλά ειπώθηκαν από τους μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση: Μιχάλη Κουκουλογιάννη, Ελευθερία Τζιγκουνάκη, Μάριο Κομιανό, Ελπίδα Μοσχονά, Νεφέλη Πολίτη, Γεωργία Αλβανού και την τεχνική υποστήριξη των Χατζηλαΐου Θεμιστοκλή, Πρατικάκη Εμμανουήλ και Πρέσση Αναστάση.

Υπεύθυνοι της εκδήλωσης: Δόμπροβιτς Μαρία, Σωτηρίου Θανάσης.

Αξίζει να παραθέσουμε τις εντυπώσεις του κυρίου Σωτηρίου: “Γιορτή στο σχολείο σήμερα. Η Μαρία Δ. συντονίστρια και τα παιδιά – τα έδωσαν όλα. Εγώ στα παρασκήνια – “σεμνά”. Η Ελπίδα δάκρυσε λέγοντας τα αποσπάσματα από τον “Τελευταίο Σταθμό”. “Μου αρέσει τόσο πολύ…” έλεγε μετά. Ένα 17χρονο παιδί δακρύζει στο ποίημα. Τόσα χρόνια τώρα… Τελικά, τίποτα δεν πεθαίνει.”

Ούτε και η “ελπίδα” μας θα μπορούσε να προσθέσει ο καθείς απ’ εμάς.