39η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Στις 19 – 22 Απριλίου 2019, δύο μαθήτριες του σχολείου μας, η Μάρθα Μπαρλογιάννη της Γ΄ τάξης, τώρα πια φοιτήτρια σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της Ελλάδας και η Σπυριδούλα – Ίρις Βασιλακοπούλου της Β΄τάξης, τώρα φοιτά πλέον στην Γ΄ τάξη, συμμετείχαν στις δράσεις και τις εργασίες της 39ης Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος, μαζί με άλλους 140 μαθητές από σχολεία της Αττικής, της Αχαϊας και της Βοιωτίας.

Στόχος της διοργάνωσης είναι η γνωριµία των νέων µε τα Ευρωπαϊκά ζητήµατα καθώς επίσης και η διεξαγωγή διαλόγου πάνω σε αυτά. Η Συνδιάσκεψη αποτελεί περιβάλλον στο οποίο οι νέοι µπορούν να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους και να βιώσουν µια εµπειρία άτυπης µάθησης, µε έµφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη.
Σε διεθνές επίπεδο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων συγκαλεί τρεις Διεθνείς Συνόδους το χρόνο, φέρνοντας κοντά κάθε φορά περισσότερους από 250 νέους από περισσότερα από 40 ευρωπαϊκές χώρες για δέκα ημέρες, ώστε να ασχοληθούν ενεργά με σύγχρονα κοινωνικά ζητήματα και να συζητήσουν ουσιαστικά, αναπτύσσοντας τα οράματά τους για ένα καλύτερο αύριο.
Στο πλαίσιο των δύο ετήσιων Εθνικών Συνδιασκέψεων που διοργανώνει, το ΕΚΝΕ επιλέγει τους μαθητές που θα στελεχώσουν τις ελληνικές αποστολές στις επερχόμενες Διεθνείς Συνόδους.
Για 39η φορά λοιπόν διοργανώθηκε η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής (ΕΣΕ). Αυτή τη φορά, επιλέγησαν έξι (6) μαθητές που θα στελεχώσουν την ελληνική αποστολή στην 91η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων το Φθινόπωρο του 2019 στο Αμβούργο της Γερμανίας. Επίσης επιλέγησαν είκοσι τέσσερις (24) επιπλέον επιλαχόντες, οι οποίοι θα έχουν την δυνατότητα να συμμετάσχουν σε άλλες περιφερειακές δράσεις σε διεθνές επίπεδο. Ταυτόχρονα και βάσει της σειράς κατάταξής τους θα δύνανται να αναπληρώσουν κάποιο από τα επτά μέλη της αποστολής, σε περίπτωση κωλύματος.
Η Ίρις – Σπυριδούλα Βασιλακοπούλου ήταν ανάμεσα στους 24 που επελέγησαν και μπορεί να συμμετάσχει σε πολλές διεθνείς δράσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων από εδώ και πέρα .
Η δε Μάρθα Μπαρλογιάννη ήδη συμμετέχει σε μια 10/ήμερη τέτοια διεθνή δράση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην πόλη Γκράατς της Αυστρίας. Επίσης η Μάρθα έγινε δεκτή σαν διοργανώτρια στην Εθνική Συνδιάσκεψη που θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη.

Οι δύο μαθήτριές μας είχαν ήδη δείξει δείγματα της δράσης τους :
Η Ίρις – Σπυριδούλα κατά την σχολική χρονιά 2018-2019 συμμετείχε με πάθος στις ομάδες της Βουλής των Εφήβων.
Η Μάρθα κατά την σχολική χρονιά 2017-2018 είχε συμμετάσχει με επιτυχία, μαζί με την συμμαθήτριά της Δανάη Παλέτα , μαθήτριες τότε και οι δύο της Β΄ τάξης , στο διαγωνισμό EUROSCOLA . Επισκέφτηκαν έτσι τον Ιανουάριο του 2018 μαζί με άλλους 22 μαθητές από όλη την Ελλάδα ,το Στρασβούργο , μια από τις Έδρες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και συμμετείχαν, μαζί με μαθητές των υπολοίπων χωρών της Ευρώπης, στις εργασίες της ημερίδας EUROSCOLA.