Σχολική Διαμεσολάβηση, πρόληψη κρίσεων στο σχολείο

Με θέμα την εκπαίδευση Διαμεσολαβητών, πραγματοποιήθηκε στο 9ο Γυμνάσιο Πειραιά, την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023, επιμορφωτική ημερίδα με στόχο τη διάχυση καλών πρακτικών. Το θέμα εισηγήθηκε η καθηγήτρια Κοινωνιολογίας του Γενικού Λυκείου Καμινίων, κυρία Δόμπροβιτς Μαρία,ΠΕ78, ειδικευμένη στην εκπαίδευση Ομηλίκων.

Σκοπός της επιμόρφωσης ήταν η κατανόηση εκ μέρους μαθητών και καθηγητών της διαδικασίας σε πραγματικό περιβάλλον λειτουργίας, προκειμένου και οι ίδιοι να αναλάβουν δράση ως συντονιστές, πολλαπλασιάζοντας τα οφέλη της Διαμεσολάβησης.

Συγχαρητήρια στην αγαπητή συνάδελφο για την κινητοποίηση της Ομάδας Δράσης, την τεκμηριωμένη εισήγησή της και τη συμβολή της σ’ ένα κλίμα συνεργατικού περιβάλλοντος, προσοδοφόρου και εποικοδομητικού, άξιου να αποτελέσει έναυσμα για νέους σχεδιασμούς και μεθοδολογία στρατηγικών.

Βασικοί άξονες της επιμορφωτικής συνάντησης ήταν:

• α/ Θέματα Σχολικής Βίας χρήζοντα διαμεσολάβησης
  • β/ Δεξιότητες Διαμεσολαβητών